wtorek, 6 maja 2014

Miodek majowy czyli mniszek lekarski na zdrowie

Jak wiecie bądź nie wiecie posiadam dzieci. Ostatnio młodsze zostało oddelegowane do żłobka i się zaczęło. Katar, kaszel, zapalenie oskrzeli...tydzień w żłobku i od nowa...tym razem katar, zapalenie spojówek, katar, kaszel...i tak w koło Macieju.
W takich sytuacjach w każdej strony pojawiają się rady, pytania i wśród masy przeróżnych podpowiedzi pojawił się on:)
Mniszek lekarski pospolicie zwany Mleczem to nie tylko średnio upiększający nasze trawniki kwiat ale przede wszystkim skarbnica minerałów i witamin, które mają działanie wzmacniające odporność a także wspomagają leczenie infekcji dróg oddechowych (nic dziwnego, że wyciąg z tej rośliny to składnik wielu leków).
To właśnie kwiaty stosuje się do leczenia przewlekłych nieżytów gardła i jamy ustnej, stanowią środek
wykrztuśny i to mnie właśnie najbardziej zainteresowało.
Dzielę się zatem nowym odkryciem:)

Do zrobienia własnoręcznego miodu potrzebujemy:

  • 400 kwiatków (same płatki)
  • 2 cytryny
  • 1 kg cukru
  • 1 l wody


Nasze działania zaczynamy od spaceru, na których szukamy odpowiedniego miejsca (z dala od ruchliwej drogi) i zbieramy kwiaty zwykłego mlecza, który właśnie w maju kwietnie najobficiej.
Kwiatki oczyszczamy z zielonych szypułek a płatki wrzucamy do garnka razem z dokładnie umytą, pokrojoną w plastry cytryną. Wszystko zalewamy wodą i gotujemy ok. 20 min. Wywar odstawiamy na 24 h.
Następnego dnia wywar filtrujemy przez gazę lub pieluszkę tetrową otrzymując w ten sposób czysty sok, do którego wsypujemy cukier i gotujemy cały czas mieszając aż do uzyskania gęstego syropu.
Konsystencja nie jest tu najbardziej istotna. To d Was zależy czy bardziej chcecie sok do herbaty czy miód na kanapkę. Dla mnie i tak w tym wszystkim najważniejsze są wartości zdrowotne jakie daje nam tak pospolity i zwalczany przez ogrodników kwiatek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najlepsze!

Najsmaczniejszy - ranking stron kulinarnych

kolejne wyzwania

Zapraszam na durszlak

Durszlak.pl

A Wy kochacie gotowanie czy tylko lubicie?:)

Lista Blogów Kulinarnych

Zaglądajcie też na Mikser kulinarny

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów